Termostaty pro podlahové topení

U podlahového vytápění, které je v současné době považováno za jedno z nejvíce komfortních, je potřeba termostatu samozřejmá. Existují ale dvě varianty řešení termostatů pro podlahové topení a jejich rozlišení závisí na tom, zda je podlahové topení použito jako hlavní systém vytápění domácnosti nebo konkrétní místnosti, či pouze jako doplňkový pro vyšší komfort bydlení.

 

Termostaty pro podlahové topení hlavní

 

Pakliže je podlahové topení hlavním topným systémem, bývá vybaveno dvěma termostaty. Jeden termostat pak hlídá teplotu vzduchu. Druhý termostat je napojen na čidlo v podlaze a hlídá teplotu podlahy. U podlahového topení, které slouží jako hlavní zdroj tepla je ale rozhodující termostat pro sledování teploty vzduchu, který řídí výslednou teplotu v bytě. Termostat napojený na podlahové čidlo je pak spíše pojistka, která sleduje, aby se topné panely pod podlahou nepřehřívaly. Podlahové topení se tak spíná pouze, pokud poklesne teplota vzduchu. Pakliže je teplota vzduchu dostatečná, tak se podlahové topení nezapne ani v případě, že podlaha je chladná.

 

Termostat pro podlahové topení doplňkové

 

U podlahového topení, které je pouze vedlejším zdrojem tepla je instalován jen jeden termostat napojený na podlahové čidlo. Ten hlídá, aby podlaha byla neustále příjemně teplá. Druhý termostat pro sledování teploty vzduchu pak k dispozici není. Doplňkové topení v podobě podlahového topení je určeno k tomu, aby zvyšovalo komfort bydlení, což znamená, že podlaha by měla být neustále příjemně vlažná. Není potřeba vytápět na vysoké teploty. Stačí jen udržovat podlahu vlažnou.

 

V obou případech je podlahové čidlo umístěno pod podlahovou krytinou. Další struktura podlahy pak závisí na tom, jaký typ podlahového topení je využíván.